Kültür

Aztek Sanatı Nedir Kısaca Bilgi

Aztek sanatı nedir, özellikleri ve Aztek sanatı hakkında kısaca bilgi.
Çok sembolik ve orijinal dini heykelcikleriyle aztek sanatı, Amerika’nın dikkati çeken sanatlarından biridir. En güzel eserler arasında Koatlikue’nin tektaş anıtı (Mexico müzesi) ve Kuetzalkoatl heykeli (Musee de I’Homme, Paris), üzerinde aztek takvimi bulunan Güneş Kursu gibi alçak kabartmalar yer alır. İlgi çekici bir gerçekçiliğin ürünü olan din dışı heykeller arasında başbuğ başları, kafatasları, porfirden ve yeşim taşından maskeler veya aslangiller, yılan, böcek gibi her cinsten hayvan heykelcikleri vardır.
Aztek seramikçiliği pek orijinal olmamakla beraber üstün bir tekniğe dayanır; çoğunlukla iki renkli olur ve hiyerogliflerle, kafatası, hayvan ve çiçek motifleriyle süslüdür. Aztekler kuyumculukta da ileriydiler. Sert taşları işlemekte ustalık kazandılar. XVI. yy.-dan soma tezhipli el yazmaları bıraktılar.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 423

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı