Genel KültürTarih

Aztekler Kimdir? Azteklerin Tarihi, Özellikleri

Aztekler, 14. yy.da Meksika Vadisi’nde bir uygarlık kuran halktır..Aztekler, 1340’larda Meksika Vadisi’ne gelerek Texcoco Gölü üzerindeki bir adada dev bir şehir kurdular. Şehre, Te-nochtitlan (şimdiki Meksiko) adını verdiler ve şehir Aztek imparatorluğunun başkenti haline geldi. Caddeler yerine, kanallar ve gölün üzerinde yükseltilmiş geçitler vardı. Tüyler, basit aletler ve kakao takas ediliyordu.

Günlük yaşam

Azteklerin çoğu, çamur tuğlalardan yapılmış küçük evlerde yaşıyordu. Erkekler ve gençler çiftliklerde çalışıyorlardı. Kadınlar ve genç kızlar evde çalışır, ekmek yapmak için mısır öğütür ve ketenden kumaş eğirip dokurlardı.
Bütün güç İmparatordaydı. Altında yüksek rütbeli askerler, rahipler ve zengin tacirler vardı. Halkın yönetimde söz söyleme hakkı yoktu. Onların altında da köleler vardı.

Fetih ve yıkım

1519’da İspanyol fatih Hernan Cortes Tenochtitlan’a vardı. Aztek imparatoru II. Montezumayı ele geçirdi. Aztekler isyan etti, ancak şiddetli çarpışmalardan sonra ağır silahlı İspanyollar tarafından yenilgiye uğratıldılar. İspanyollar, sonrasında Meksika’ya egemen oldular. Tapınakları ve büyük Tenochtİtlan şehrini yıktılar.
Aztekler, birçok tanrıya tapıyorlardı. Gözleri ve dişleri beyaz kabuktan yapılmış olan bu turkuvaz maskenin, tüylü yılan tanrısı Quetzalco-ath temsil ettiği düşünülmektedir.

Aztek imparatorluğu zirvedeyken, bugün Meksika’nın olduğu bölgenin egemeniydi.

Çok sembolik ve orijinal dini heykelcikleriyle aztek sanatı, Amerika’nın dikkati çeken sanatlarından biridir. En güzel eserler arasında Koatlikue’nin tektaş anıtı (Mexico müzesi) ve Kuetzalkoatl heykeli (Musee de I’Homme, Paris), üzerinde aztek takvimi bulunan Güneş Kursu gibi alçak kabartmalar yer alır. İlgi çekici bir gerçekçiliğin ürünü olan din dışı heykeller arasında başbuğ başları, kafatasları, porfirden ve yeşim taşından maskeler veya aslangiller, yılan, böcek gibi her cinsten hayvan heykelcikleri vardır.

Aztek seramikçiliği pek orijinal olmamakla beraber üstün bir tekniğe dayanır; çoğunlukla iki renkli olur ve hiyerogliflerle, kafatası, hayvan ve çiçek motifleriyle süslüdür. Aztekler kuyumculukta da ileriydiler. Sert taşları işlemekte ustalık kazandılar. XVI. yy.-dan soma tezhipli el yazmaları bıraktılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir