Bilgi Dünyası

Babürname Nedir Kısaca

Babürname; Babür Şah’ın anıları.
Hint-Türk devleti kurucusu Babür Şah, hayatını çocukluktan başlayarak her evresini anlattığı bu eserde, içten davranarak, birçok yazarın tersine başarısızlıklarına da yer vermiştir. Askerlik ve siyasi anıları yanında gördüklerini, gezdiği yerleri, tanıdığı kişileri, toplumları konu edinmiştir.
Çağatay Türkçesi ile yazılan eserde ‘ gözlemler canlı, anlatım akıcı, dil yalındır. Bu nitelikleriyle Türk edebiyatının XVI. yüzyıl örnekleri arasında özel bir yer tuttuğu belirtilmektedir. Bazı kaynaklara göre, Babür Şah, İlişki kurduğu ve çağdaş olduğu kişileri anlatırken genel tavrının dışına çıkarak duygusal olmuşsa da eserin inandırıcılığını etkilememiştir,.
Babürname  Fransızca İngilizce ve Farsça çevirileri yapılmıştır. Türkçeye de Prof. Reşit Rahmeti Arat çevirmiş ve Türk Tarih Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı