Bilgi Dünyası

Bağdat Paktı (Cento) Nedir, Amacı, Üyeleri

Bağdat Paktı (Cento) Nedir? Kuruluş amacı, üyeleri, ve tarihi hakkında bilgi
CENTO, Türkiye, İran, İngiltere ve Pakistan arasında kurulan, varlığını 1970 lerin sonlarına dek sürdüren çok uluslu bir ticaret ve güvenlik örgütü. Adı, İngilizce “Merkezi Antlaşma Örgütü” anlamına gelen “Central Treaty Organization” sözcüklerinden harfler alınarak yapılmış bir kısaltmadır.
İlk olarak 1955 yılında “Bağdat Paktı” adıyla kurulan örgüt, Irak’ta krallığın yıkılmasından sonra bu üyesini yitirdi. Bunun üzerine diğer üyeler 1959’da Londra’da toplanarak CENTO’yu kurdular. Amerika Birleşik Devletlerinin de uzun süre desteklediği paktın amacı, bölgede barışı ve güvenliği korumak, ekonomik ve kültürel gelişmeyi sağlamaktı. CENTO’nun yönetim merkezi Ankara’daydı.
İlk Kuruluş Bağdat Paktı
1950’ lerde Ortadoğu’nun güvenliğinden, yani Sovyet etkisinin ve komünizmin Ortadoğu ülkelerine sızmasından kaygılanan A.B.D., bu bölgedeki hükümetleri kendi aralarında örgütlenmeye teşvik etti. Başlangıç olarak önce Türkiye ile Irak arasında Bağdat’ta bir karşılıklı işbirliği antlaşması imzalandı (26 şubat 1955). Antlaşmaya göre iki ülke ortak savunmaları için işbirliği yapacaklardı; antlaşma Arap Birliği’ne üye devletlere ve işbirliği yapmak isteyen Ortadoğu devletlerine açık tutuluyordu. Bundan yararlanarak antlaşmaya önce İngiltere katıldı (1955). Aynı yıl içinde onu Pakistan ve İran izledi. Böylece üye devletlerin sayısı beşi buldu ve bakanlar düzeyinde bir daimi konsey kuruldu.
CENTO, uluslararası arenadaki gelişmeler ve ülkeler arasında gerçekleşen yeni ittifaklar nedeniyle 1970′ lerde giderek önemini yitirdi ve 1979’da lağvedildi.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı