Biyografi

Bahtiyar Vahapzade Hakkında Kısaca Bilgi

Bahtiyar Vahapzade Hakkında Kısaca Bilgi. Bahtiyar Vahapzade Kısaca Hayatı (Maddeler Halinde)

BAHTİYAR VAHABZADE (1925-2009)

  • Azerbaycan edebiyatının ünlü şairlerinden olan Vahabzade’nin şiirlerinde kendine özgü bir hiciv ve alay vardır.
  • Şiirlerinde moda düşkünü, yabancı hayranı ve ulusal kültüre uzak kalmış kişileri eleştirmiştir.
  • Vahabzade, 1960’larda başlayan özgürlük hareketlerinin öncülerindendir. Bu konuda kaleme aldığı 1959 tarihli Gülistan isimli şiirinde, ikiye bölünen (İran ve Rusya) Azeri halkının yaşadığı felaketleri anlatmıştır. Adı geçen eserinden dolayı 1962 yılında milliyetçi damgası vurulan şair, iki yıllığına üniversitedeki görevinden de uzaklaştırılmıştır. Bu olumsuzluklara ve Sovyet rejiminin baskılarına rağmen özgürlük mücadelesinden hiç yılmamıştır. Azeri halkının sıkıntılarını konu ettiği pek çok eserini yurt dışına kaçırarak yayınlanmasını sağlamıştır.
  • Eserlerinde Azeri Türkçesi’ni en temiz şekilde kullanmaya özen gösteren ve halkının duygularına tercüman olan Vahapzade, Azerbaycan’da Halk Şairi adıyla anılır. 1995 yılında Azeri özgürlük mücadelesindeki hizmetlerinden dolayı İstiklal Nişanı ile ödüllendirilmiştir. Ülkesinin özgürlük simgelerinden biri olan Vahabzade, 1980-2000 yılları arasında 5 defa milletvekili seçilmiştir
  • Eserleri:Şiir: Menim Dostlarım, Çınar, Aylı Geceler, Ceyran, Bahar, Dostluk Nağmesi, Şehitler, İnsan ve Zaman
Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı