Biyografi

Bahtiyar Vahapzade Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Bahtiyar Vahapzade kimdir. Bahtiyar Vahapzade eserleri nelerdir. Bahtiyar Vahapzade kısaca hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Çağdaş Azerbaycan edebiyatının tanınmış şair ve yazarlarındandır. 1925 yılında Şeki kentinde doğdu. 1947 yılında Azerbaycan Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesini bitirdi. Aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalıştı.

Şiir yanında öykü, tiyatro, inceleme-araştırma dallarında eserler verdi. Çevirileri de vardır. Şiirlerinde dil, vatan sevgisi, aşk, yaşam, ölüm, doğa temalarını işledi. Manzum tiyatroları başarılıdır. Başlıca eserleri:

Şiir: Menim Dostlarım, Bahar, Dostlug Neğmesi, Çınar, Ceyran, Aylı Geceler, İnsan ve Zaman, Bir Ürekte Dört Fesil, Deniz-Sahil, Açılan Seherlere Selâm.

Oyun: İkinci Ses, Yağışdan Sonra, Vicdan, Yollara İz Düşer, Feryat.

İnceleme-araştırma: Sanatkâr ve Zaman, Sadelikte Büyüklük, Gelin Açık Danışag.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı