Biyografi

Baki Kimdir, Hayatı ve Edebi Kişiliği Hakkında Bilgi

Baki kimdir, Baki eserleri nelerdir. Baki hayatı eserleri ve edebi kişiliği hakkında kısa bilgi.

BAKİ, divan şairi (1526-1600). İstanbul’da doğdu. Yoksul bir müezzinin oğludur. Bir süre saraç çıraklığı yaptı. Sonra medreseye girdi. Zamanın tanınmış bilginlerinden ders aldı. Bir yandan da şiirle uğraştı. Daha on dokuz yaşında iken ünlü bir şair oldu. İran seferinden dönen Kanunî Sultan Süleyman’a sunduğu kasideyi padişah beğendi. Bir süre sonra müderrisliğe atandı. Padişah, gazel ve kasidelerini çok beğeniyor, ona rütbeler ve hediyeler veriyordu. Kanunî Sultan Süleyman’ın ölümü (1566) şairi çok üzdü. Büyük koruyucusundan yoksun kalmıştı. Onun için yazdığı mersiyesi, divan edebiyatının ölümsüz şiirlerinden biri oldu. II. Selim, ona yeteri kadar değer vermedi. Bir ara boşta kaldı. III. Murat zamanında, eski durumuna yükseldi. 1575’te Süleymaniye müderrisliğine atandı. Sonra İstanbul kadısı, Anadolu kazaskeri, Rumeli kazaskeri oldu. Fakat çok istediği şeyhülislâmlığa yükselemeyerek emekliye ayrıldı. Bir süre sonra da öldü. Cenaze namazını şeyhülislâm Sunullar Efendi kıldırdı ve tabutu önünde onun ünlü beytini okudu:

“Kadrini Seng-i musallada bilüp ey Bakî

Durup el bağlayalar karşına yâran saf saf.”

Baki kaside yazmakta başarılı olmuşsa da gazel tarzını daha üstün tutmuş, bu alanda ilerlemiştir. Gazelleri, basit ve arı söyleyişlerdir. Edebî sanatlarda, kelime oyunlarına çok önem vermiş, kullandığı her kelimeyi titizlikle seçmiş ve işlemiştir. Nazil diline ahenk ve akıcılık getirmiş, temiz ve kusursuz bir dil kullanmıştır. Divanı basılmıştır. Ayrıca başka dillerden çevirdiği eserleri de vardır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı