Biyografi

Baki Süha Ediboğlu Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Baki Süha Ediboğlu kimdir, Baki Süha Ediboğlu’nun hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgi

Antalya’da doğan Baki Süha Ediboğlu, İstanbul’da liseyi bitirdikten sonra (1936), çeşitli gazetelerde çalıştı. 1950 yılında İstanbul radyosu baş spikeri oldu. Daha sonra İzmir radyosu müdürlüğü, İstanbul Radyosu Söz ve Temsil Yayınları şefliği, Program müdürlüğü, İstanbul Radyosu müdür yardımcılığı yaptı.

Aşk ve doğanın ana temayı oluşturduğu şiirlerinde, belirgin bir ses ve biçim kaygısı vardır. Başlıca yapıtları arasında Cenup (şiir, 1942), Gece Yağmuru (şiir, 1947), İşaret (şiir, 1953), Karanlıkta Geçen Gemiler (şiir, 1958), Sel Geliyor (öykü, 1944), Türk Şiirinden Örnekler (antoloji, 1944), Ünlü Türk Bestekârları (1962), Bizim Kuşak ve Ötekiler (anı, 1968) sayılabilir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı