Nedir

Baklava Alayı Nedir?

Baklava alayı. Her yıl Ramazan ayının on beşinde padişahların hırka-i şerif ziyaretlerinden sonra yeniçeri ve kapıkulu ocaklarına saray mutfağından baklava verilmesi adetti.
Baklava tepsilerle verilirdi. Her ortanın gümüş meşin önlüklü aşçı ustaları yanlarında bellerine dolama, üstüne puşi saran karakullukçular ile gelirler, tepsileri peştimala bağlayıp renkli sırıklara takarlar ve her tepsiyi ikişer kişi sırığın birer ucundan tutarak alayla kışlalarına götürürlerdi. Buna baklava alayı denir. Kanunî Sultan Süleyman zamanında savaşlarda kazanılan zaferlerden sonra askere yahni, pilav ve zerde ziyafeti çekilirdi. Sonraları bu Adet kalkınca, yerine kapıkulu askerlerinden her nefere bir tepsi baklava ikramı adet oldu. Bu adet Yeniçeri ocağının kaldırılmasıyla (1826) son buldu.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı