Kültür

Balıkesir Halk Oyunları, Müziği, Giyim Kuşamı

Balıkesir Halk Oyunları, Müziği, Giyim Kuşamı Hakkında Bilgi. Balıkesir yöresel kıyafetleri, kadın erkek giyimi. 
Yörenin bir kısmında Trakya müziği, bir kısmında ise Ege zeybeklerinin etkisi vardır. Balıkesir folkloru kentten kente, köyden köye obadan obaya değişiklikler göstermektedir. Dağ köyleri oyun ve müzikleriyle ova köylerininki arasında birçok ayırım yardır. Dağ köylerinde kaşıklı oyunlar yaygındır. Ova köylerinde ise Güvende, zeybek oyunları ağırlık basar. Yörede kadınlarla erkekler ayrı  yerlerde oynarlar. Uçları boncuklarla süslü, tahtadan yapılma kaşıklar halk oyunlarının vazgeçilmez aracı olmuştur. Oyunlara teneke, kazan, tepsi ve bakır dipleri çalınarak eşlik edilir.
Giyim Kuşam Kadın giysileri de tıpkı oyunlar ve müzik gibi bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Kadınlar baslarına içi dolu; yazma denen pul boncuk ve ovalarla süslü yemeni bağlarlar. Üzerlerine uç etek veya telli denen bir kıyafet giyerek bellerine şal takarlar. Altlarına pazen veya basmadan yapılma bol şalvarlar giyerler.
Erkekler fes biçimi başlık takarak kaba kumaştan yapılmış bir ceket giyerler. Börümcek denilen yakasız gömlek ve ağ bölümü geniş pantolon Balıkesirli erkeklerin giydikleri diğer kıyafetler arasındadır. Balıkesir’de hem kadınlarda he m de erkeklerde renk renk yünlerden örme çoraplar ve yemeni denilen bir tür ayakkabı yaygındır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı