Geleneksel MesleklerKültür

Balıkesir Sındırgıda Halıcılık(Yağcıbedir)

Balıkesir Sındırgıda Halıcılık(Yağcıbedir)
Derleyen: Sibel Eroğlu
Derleme yeri ve tarihi: Sındırgı/Balıkesir, 2004
Kaynak kişi: Hacer Can, 1955 Sındırgı doğumlu.
Mesleği kimden öğrendiği: Annesinden öğrenmiştir.
Hacer Can’dan alınan bilgilere göre Yağcıbedir Halısı’nın özellikleri şunlardır:
Halıların iplikleri ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde kırkılan koyun yünlerinin eğrilmesiyle elde edilir. ipler büyük kazanlarda kök boya, fenni boya ve küllü suyun kaynatılmasıyla boyanır. Önceden boyama işinde sadece kök boya kullanılırken bugün fenni boya da kullanılmaktadır. Yağcıbedir halısının dört temel rengi vardır. Bunlar lacivert, kırmızı, koyu kırmızı ve beyazdır. Beyaz rengin elde edilmesi için boyama işlemine gerek yoktur.
Kullanılan Aletler ve Yapım Aşamaları
Halı dokunurken kullanılan aletler; ilmek atılan ipin kesilmesi için bıçak, ilmeklerin boylarının eşit olması için makas ve ilmekleri sıkıştırmak için kirkittir.
Halıya başlamadan önce yaklaşık 2-3 cm boyundaki kilim dokunur. Eğer halı karagöz tipi ise kenar sularında yedi sıra farklı motif dokunur. Bunun sırası genel¬likle lokum, zincir, lokum, kedi bastı, zincir ve lokumdur. Bundan sonra halının içine girilir.Kocabaş motifi dokunur. Mihraba başlanır. Basamaklar halinde genişleyen mihrabın dış tarafına gül ayşe, yıldız, çiçek gibi motifler yerleştirilebilir. Mihrabın hemen altına da bir yıldız ve bu yıldızın ucuna cıvalı halılara özel bir desen yerleştirilir. Böylece mihrap kenara dayanır. Halının göbeğine büyük bir yıldız veya kuş motifi dokunur. Yine mihrap cıvalı ve yıldız motifiyle kapatılır. Kocabaş ve kenar sularıyla halı bitirilir. Halının ipleri kesilir. Son olarak saçakları örülür.
Yağcıbedir halısında, Karagöz halı tipinin dışında Elli halı ve Heybe sulu tipleri de vardır. Heybe sulu halıda kenar suları Heybe suyu denilen kozalak şeklindeki motiften oluşur. Bu iki tip halının da iç bölgesi aynı özelliklere sahip olabilir. Elli halı tipinde ise kenar suları Karagöz veya Heybe sulu halılardaki gibi olabilir. Onlardan farkı halının göbek motifleridir. Elli halıların göbeğinde yıldızlar ve kartal motifleri bulunur.
Yağcıbedir halısının en belirgin özelliği sadece dört renkten oluşması ve motiflerin kalıplaşmış olmasıdır. Bilinen motiflerin dışında Yağcıbedir halısına farklı bir motif eklenemez. Halının zemin rengi genellikle laciverttir. Desenlerin rengi de kırmızı veya koyu kırmızıdır. Beyaz renk bu halıda çok az kullanılır. Çoğu kez sadece kenar sularında, mihrapta veya halının içinde noktalar halinde bulunur. Bazı halıların zeminleri beyaz olsa da bu duruma oldukça az rastlanır.
Figürler ve Anlamları Güneş Figürü: Halının tam ortasında bulunur. Bu figür evin erkeğini temsil eder.
Hayat Ağacı: Dallar, yapraklar, çiçekler ve meyvelerden oluşur. Güneş figürünün ve mihrabın dışındaki boşluklara yerleştirilir. Bu figür, halıyı dokuyanın sevdiklerine uzun ömür temennisidir. Tamamen bu figürle bezenen çok eski ha¬lılar bulunmakla birlikte bugün hayat ağacı küçük motifler halinde dokunur.
Mühr-ü Süleyman: Dilimler halinde çizilmiş sekiz köşeli bir yıldızdır. Kenar sularında, yan boşluklarda veya halı içi süslemelerde kullanılır. Bu figür, halıyı dokuyanın ruh sıkıntısını anlatır. Mühr-ü Süleyman, bu sıkıntıyı giderecek bir uğurdur.
Salyangoz: Genellikle genç kızların ailelerine mesaj vermek amacıyla doku¬duğu bir figürdür. Bu mesaj genellikle evlilik isteğidir. Kedi Bastı: Kenar sularında kullanılır.
Lokum: Kenar sularında kullanılan, çok sık rastlanan bir motiftir.
Zincir: Hayatın inişli çıkışlı bir zincir olduğunu anlatır.
Gül Ayşe: Baklava dilimi şeklinde bir kar tanesi görünümündedir.
Koca Kuş: Kanatlarını açmış bir kartal motifidir. Halıyı dokuyanın, evinin erkeğine bağlılığının ifadesidir.
Sındırgı yöresinde Yağcıbedir halısının dışında Yunt Dağı ve Somak adı verilen halılar da dokunmaktadır. Yunt Dağı halısının çarpma denilen kilim ve ilmek denilen halı tipi vardır. Somak ise kuş motiflerinden oluşan bir kilimdir.
Türkiye’de 2004 Yılında Yaşayan Geleneksel Meslekler

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı