Nedir

Balistik Füze Erken Uyarı Sistemi Nedir?

Ballistic Missile Early Warning System’in (Balistik Füze Erken Uyarı Sistemi) kısaltması. ABD’de, eski SSCB’den Kuzey kutbu üstünden Kuzey Amerika’ya yapılabilecek bir balistik füze saldırısını belirlemek için oluşturulmuş uyarı ve algılama sistemi.
Coğrafi açıdan geniş bir alana yayılmış radarlar ağından oluşan BMEWS’in üç üssü vardır. 1. Grönland’da Thula’da, 2. üs Alaska’da Clear’de, 3. üs, İngiltere’nin doğu kıyısındaki Fylingdales’tedir.
1962’de hizmete giren sistemin 1. ve 2. üslerindeki radar antenlerinin yükseklikleri 122 m, genişlikleri 50 m’dir. 2. ve 3. üslerine, parabol biçimi yansıtmalı, 25 m çapında, geniş taramalı radarlar yerleştirilmiştir. Sistem Kuzey Amerika’ya herhangi bir saldırıyı, 20 dakika önce algılayabilecek güçtedir. Her üç üste de, bilgileri değerlendiren dev bilgisayarlar vardır. Bilgiler otomatik olarak, Kuzey Amerika Uzay Savunma Komutanlığı’na iletilmektedir. ABD’de sistem, 1985’ten sonra, ülkenin doğu ve batı kıyılarına radar sistemleri kurularak desteklenmiş, ama 1991’de batı kıyısındaki radarların çalışması durdurulmuştur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı