Nedir

Banak

BANAK (ISPARTA/ ULUBORLU)
Derleyen: Elif ŞENER Derleme Tarihi: 28, 10, 2005
Kaynak Kişi: Saadet İNAL, 46 yaşında, emekli öğretmen, evli, iki çocuk annesi,
Yemeğin Malzemeleri : Dört adet pide, iki kilo kemikli kuzu eti, iki litre su, tuz, karabiber yemeğin malzemeleridir,
Yemeğin Yapılışı ise şöyledir: Genellikle sırt ve boyun bölgesi tercih edilen kuzu eti, derin bir tencerede kaynamakta olan suya konulur, haşlanır, İçerisine tuz ve tat vermesi için soğan koyulur, Soğanlar, tencerede kaynamakta olan suyun içine, etin pişmesine yakın bir zamanda atılır, Bir süre bu şekilde kaynadıktan sonra soğanlar çıkarılır, Etler, elle ayrılabilecek kıvama geldiğinde banak hazır demektir, Diğer bir taraftan en az on iki saat bekletilen pideler küçük kareler şeklinde kesilir ve banak tabağının altına dizilir, Haşlanan et ve suyu tabaktaki pidelerin üzerine yayılır, İsteğe göre maydanozlarla süslenerek servis yapılır,
Uluborlu denilince akla ilk gelen yemek banaktır, Banak yemeği, yıllardan beri bölgede düğün yemeği olarak yapılmaktadır, Yörenin mutfak kültüründe önemli bir yer edinmiş olan banak yöre halkının sözlü geleneğinde de hayat bulmuştur,
Uluborlu dedikleri
Banaktır yedikleri
Çok hoşuma gidiyor
“Ne ediyon” dedikleri
Banak bir et yemeğidir demek yanlış olur, Banak etin yemeğidir, Uluborlu halkı et yemeye düşkündür, Yakın zamana kadar ailelerin evlerinde üç beş koyun kuzu beslemeleri adettendi, Bir evde taze et varsa o, sofraya mutlaka banak olarak getirilir, Banak esasen etin en sağlıklı yöntemle yani haşlanarak pişirilmesinden ibarettir, Uluborlu banağı, etin en sağlıklı ve kısa yoldan yemeğe dönüşüp sofraya gelmiş halidir.
Banak eskiden beri Kapı Dağı’nda gezen, doğal yollarla beslenen, kekik yiyen koyun ya da kuzu etinden yapılmaktadır, Etin haşlanmasında kullanılan suyun da Kapıdağı’ndan getirilmesi yemeğe eşsiz lezzet katmaktadır. Uluborlu’da her yıl düzenlenen kiraz festivalinde banak yemeği mutlaka pişirilir ve gelen misafirlere ikram edilir, Ayrıca 28 Ağustos 2005 tarihinde TRT Gap kanalında “Ege’den Selam Var” adlı programda banak yemeği Uluborlu’dan canlı yayınla halka tanıtılmıştır.
[stextbox id=”alert” caption=”Önemli Uyarı” bgcolor=”990000″]
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
[/stextbox]
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı