Kültür

Banço Nasıl Bir Çalgıdır? Özellikleri Nelerdir?

Banço nasıl bir çalgıdır? Banço çalgısının (müzik aletinin) özellikleri nelerdir? Banço nasıl çalınır, hangi müziklerde kullanılır. Banço hakkında bilgi.
Banço Nedir (Ne Demek, Anlamı), telli bir çalgıdır. Metal bir kasnağa gerili ince deriden (parşömen) yapılma, göğüs denen, tefe benzer bir gövdesi vardır. Gövdedeki vidalar sıkılıp gevşetilerek göğsün gerginliği ayarlanabilir. Gövde uzunca bir sapa bağlıdır. Sapın ucundan gövdenin ucuna gerilerek bağlanan teller, parşömenin üzerindeki eşik adı verilen küçük bir tahta parçasından geçer. Bir bançoda, sayıları dört ile dokuz arasında değişen kiriş ya da tel bulunabilir; ama genellikle beş ya da altı tellidir.
Banço sağ elin parmaklarıyla ya da pena adı verilen, mızraba benzer bir kemik ya da metal parçasıyla tellere vurularak çalınır. Sol el sap üzerindeki ses perdelerinde gezdirilerek farklı notalar elde edilir.
Bu çalgının Afrika kökenli olduğu sanılmaktadır. Afrika’dan getirilen Siyah köleler, ABD’nin güneyindeki pamuk tarlalarında banço çalarlardı. Banço, 19. yüzyılın sonlarında ABD’li Siyah şarkıcılarca, daha sonra ise ilk caz topluluklarında yaygın bir biçimde kullanıldı ve ABD halk müziğine girdi.
Gitarla aynı biçimde akort edilen banço, ondan daha tiz bir ses çıkarır. Bunun nedeni, tellerin tahta yerine parşömen üzerinde titreşmesidir.
Bançoya benzeyen öteki çalgılar mandolin ve ukuleledir.
Kaynak: Temel Britanica Cilt 3

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı