HalkbilimiHalk Oyunları

Bar Oyunu Nasıl Oynanır?

Bar Oyunlarının Oynanışı Hakkında Bilgi

Bar oyunları en az beş kişi ile oynanır; çember, düz dizi veya ince ay şeklinde sıralanılır. Bar oyunlarının göreneğe dayanan saygılı bir sanat disiplini vardır. Oyunculara sıradaki yerlerine göre şu adlar verilir: Birinci bar başı, ikinci koltuk veya (koltuk altı); sonuncu poççük, diğerleri sıra oyuncu. Oyuncular ya ellerinin parmaklarını taraklayarak veya omuz başlarından tutunarak oyuna başlar. Bazen birbirlerine bir duvar veya çit gibi bütün bir kitle meydana getirecek şekilde yaklaşırlar. Bu kuralların dışında bazı bar oyunları sadece birkaç kişi tarafından ve sıraya dizilmeden oynanır: Köroğlu barı, turna barı.

Her bar çeşidinin üç bölümü vardır: yiğitçe, taklitli ve şen. Oyuncuların geçişlerini barbaşı mendil işaretiyle düzenler, çalgıcılar da ezgilerini onun işaretine göre sürdürürler. Bugün Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu’da yüzden fazla bar adı tespit edilmiştir: Ağca ferikler, Aşşahtan gelirem, Aşırma, Atabarı, Başbar, Çift beyaz güvercin, Deilloy, Hançer barı, Hoşbilezik, Kavak, Köççeri, Köroğlu barı, Tamzara, Tavuk barı ve Temurağa gibi barlar bunların en tanınmışlarından ve bölgelerinde en çok sevilip oynananlarındandır. Halen Erzurum’da on iki çeşit bar oynanır.

Barlar düğün, nişan, dini ve resmi bayramlar, asker uğurlaması gibi törenler ve topluluk halinde yapılan her türlü eğlencelerde oynanır. Oyunlara baş barla başlamak bir gelenek halindedir, hatta bazı barların bir diğerinin arkasından oynanması da gelenekleşmiş gibidir. Bara hazırlanırken de bazı kuralları göz önünde bulundurmak zorunluğu vardır: bara katılacaklar ayağa kalkıp sıraya dizilirler. Sağ taraf dizinin başıdır. önce en iyi oynayan, sonra yaşça büyük olan, daha sonra da yiğit tanınıp hatırı sayılanlar başa geçer. Koltuk denilen ikinci oyuncunun da aynı nitelikleri taşıması gerekir. Bara katılanlar, aralarındaki her türlü yaş, mevki ve rütbe gibi farkları korumasını çok iyi bilirler. Dizi, yarım daire veya ince ay biçiminde düzenlenmişse davulcu ve zurnacı dairenin ortasında bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir