Biyografi

Başar Sabuncu Kimdir, Kısaca Hayatı, Eserleri

Başar Sabuncu Kimdir, kısaca hayatı, (Biyografisi) çalışmaları hakkında kısa özet bilgi

İstanbul’da doğan Başar Sabuncu, Saint-Joseph Lisesini bitirdikten sonra (1961), çeşitli tiyatrolarda oynadı. TRT Ankara radyosu tiyatro bölümünde yöneticilik yaptı. İstanbul Şehir Tiyatrolarında çalıştı.
Kahramanlarını, toplumsal ve iktisadi ilişkiler bütünü içinde ele alan oyunlar yazan Sabuncu’nun ilk oyunu Karga (1962), Değişim dergisinde yayınlandı. Yeni Türk Tiyatrosu Kısa Oyunlar Antolojisinde yayımlanan Şerefiye (1969) adlı oyunu Ankara Sanatseverler Derneği’nce 1969’un en iyi yerli oyun ödülüyle değerlendirildi. Zemberek (1970) oyunuyla da T.D.K. Sanat ödülleri yarışmasında Başarı ödülü kazandı.
Sabuncu’nun öteki yapıtları arasında Çark (1970), Mutemet Ali Rıza Bey (1972), Memurlar (1974), İşçi Babası Ömer Ağa ile Küçük Hanımın Şoförü Receb (1975), İşgal ya da Talihli Amele Mehmet Ali’ nin Harikulade Maceraları (1977) sayılabilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı