Bilgi Dünyası

Başarı Nedir Kısaca

Başarı NEDİR? Bir işi gereği gibi yapma, üstesinden gelme.
Başarı, yararcılık (pragmatizm) felsefesinin temelinde yatan kavramdır. Buna göre insan yaşamının ve ahlaksal davranışlarının ilke ve ölçeği başarıdır.
Başarının karşıtı başarısızlıktır. Başarısızlık bir işi gereği gibi yapamama, bitirememe anlamına gelir. Yararcılık felsefesine getirilen eleştirilere göre, insan yaşamını başarısızlık yöneltir. Freud’a göre, özellikle ergenlik döneminde karşılaşılan engellemeler, kişinin bir alın-yazısı kompleksi geliştirmesine neden olabilir. Bu durumda kişi bilinçsiz olarak kendini başarısızlığa itecek davranışlarda bulunur ve karşılaştığı başarısızlıkları alınyazısı olarak nitelendirir. Bu davranışın altında, psikanalitik görüşe göre suçluluk duyguları sonucu kendini cezalandırma isteği yatmaktadır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı