Genel Kültür

Basketbol Oyun Kuralları Nelerdir?

Basketbol kapalı alanda oynanan sporlardan en yaygın olanıdır. Amerikan profesyonel ligi, Ulusal Basketbol Birliği’nin (NBA) oyuncuları dünyanın en çok para kazanan sporcularıdır.

Basketbolda, her iki takımın sahada beşer oyuncusu vardır. Bütün oyuncular, hem savunma hem hücum oynar ve oyuncular sahada özgürce hareket edebilirler; ancak genel yapılanma; iki savunma, iki hücum ve bir de orta alan oyuncusundan oluşur.

Top atılabilir, pas verilebilir, sektirilebilir veya yuvarlanabilir. Fakat oyuncuların, topla nasıl hareket edeceklerini kontrol eden sıkı kurallar vardır. Bir oyuncunun topu aldıktan sonra 5 saniyede bırakması ve takımın, topu kazandıktan sonraki 24 saniyede basket girişiminde bulunması gerekir. Ataktaki oyuncular, rakip takımın ceza alanın 3 saniye den fazla kalamazlar.

Oyuncular, sahada her yerden basket atabilirler. Üç sayı çizgisi dışından atılan basketler için 3 sayı, içinden yapılanlar için de 2 sayı kazanırlar. Serbest atışlardan (faul olduğunda veya kurallar ihlal edildiğinde verilir) her atışta 1 sayı kazanılır. Maçın sonunda en çok sayısı olan takım kazanır. Basketbol, ilk olarak ABD’de 1891 yılında Kanada doğumlu Dr. James Naismith tarafından Massac-husetts’te oynanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir