Nedir

Baydara Nedir, Baydara Ne Demek?

Baydara Nedir; Eski Türklerde ölülerin veya kutsal ruhlar adına kurban edilen atların canlıymış gibi korunan manken şeklindeki doldurmasıdır.
Kurban edilen atın başı, ayakları, kuyruğu, muhafaza edilen derisi, sırığa geçirilir ve bir kazık üzerine tıpkı canlıymış gibi oturtulurdu. Bu doldurma at, dini ayin ve cenaze törenlerinde kullanılırdı. Herodotos’un ifadesine göre İskitler bu doldurulmuş atları, uzun kazıklara bağlanan yarım araba tekerleği üzerine oturturlar ve kurganın etrafına dizerlerdi. Büyük kralların cenaze merasiminden sonra elli at ve krala sadık elli binici boğazlanarak aynı sistemde kazıklara geçirilir ve binicileri de atların üzerine bindirilirdi. Oğuzlar, ölen her erkeğin kendi atını ve servetinin derecesine göre başka atlarını baydara yapar ve mezarının yanında dizerlerdi. XllT. yy.da Moğolistan ve Kıpçak bozkırlarında gezen Rubruk adlı gezgin bir kıpçak mezarı başında on altı baydara görmüştü. Altaylı şamanistleri’n baydara dediği bu atlara Yakutlar tabık, Göktürkler balbal derlerdi.
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 37
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı