Genel KültürTarih

Bayram Alayı Ne Demek? Nasıl Kutlanır?

Bayram alayı, padişahın bayramlaşmasından (muayede) sonra başlardı. Padişah, babüssaade önünde kurulan tahta oturur, kutlamaları kabul ettikten sonra hareme geçer, giysilerini değiştirip dışarı çıkardı. Büyük imrahorun çektiği, eyeri mücevherlerle süslenmiş atına biner çevresinde yer alan üzengi ağalarıyla birlikte orta kapıya doğru ilerlerdi.

Padişah orta kapıdan çıkana kadar çevresindekiler, silahtar ve çuhadar dışında, yaya yürürlerdi. Orta kapının dışında sadrazam ve kapı ağası da alaya katılır, çavuşlar alkış tutar ve sol yanda bulunan sadrazam, hünkârı selamladıktan sonra padişahın yedekte götürülen atlarının en önündekine binerek yerini alırdı. Alay genel olarak Sultanahmet ya da Ayasofya camisine yollanırdı.

Hazinedarbaşı hünkâr mahfilinde padişahın namaz kılacağı yeri hazırlar, seccadesini yayar, buhur yakardı. Cami girişinde padişahın çizmeleri çekilir, yerine pabuç giydirilirdi. Çavuşlar alkış tutarken padişahı karşılayan sadrazam, yer öper ve koltuğuna girerek onu seccadesine kadar götürürdü. Namazdan sonra dönüşte de tören yinelenir ve orta kapıya kadar padişaha eşlik eden sadrazam, orada onu selamlayıp Kubbealtı’na gider, yemeğin ardı sıra da Paşa Kapısı’na dönerdi. Bu bayram alaylarına İstanbul halkı büyük ilgi gösterirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir