Bilgi Dünyası

Beatles Grubu Hakkında Bilgi

Beatles, ünlü bir pop müzik grubudur. Birlikte oldukları sekiz yıl süresince, dünyada milyonlarca plak satmışlardır.
Beatles, 1962’de love Me Do’ albümüyle ilk kez liste başı oldu. Bunu listelerde ilk sıraya yükselen bir dizi şarkı izledi. İngiltere’de 13 albüm çıkardılar (ve birkaç derleme). İki başarılı filmde başrol oynadılar: A Hard Day’s Night (1964) ve Help! (1965).
Genellikle Lennon ve McCartney tarafından yazılmış heyecan verici müzikleri, asi davranışları ve mizah anlayışları onlara milyonlarca hayran kazandırdı. ‘Beatles çılgınlığı‘ inanılmaz popülerliklerini tarif etmek için kullanılan bir terimdi. 1966 sonlarında konserlerindeki hayranları o kadar gürültü ediyorlardı ki Beatles çaldıkları müziği duyamıyordu. Bu yüzden konser vermekten vazgeçtiler.
Daha sonra Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band adlı en ünlü albümlerini çıkardılar. Bu albümde birçok yeni kayıt tekniğiyle beraber müzik ve sözlerde yeni fikirler kullandılar.
Kişisel durumlar ve iş baskıları 1970’te grubun dağılmasına neden oldu. Dördü de solo sanatçılar olarak albümler yapmaya başladı. McCartney ve Lennon, dikkate değer başarı kazandı. Lennon’un şarkıları , özellikle ‘Imagine’ ve ‘Give Peace a Chance’ çok sevildi. 1980’de New York’taki evinin önünde vurularak öldürüldüğünde anısına birçok yerde bu şarkılar çalındı.
1967’de Beatles: soldan sağa, George, John, Ringo ve Paul. Günümüzdeki gruplardan birçoğu, özellikle Oasis, Beatles’ın müziğinden etkilenmiştir.
1996’da, kalan üç Beatles üyesi ‘Free As A Bird’ uzunçalarını kaydetmek için tekrar bir araya geldiler. John Lennon’ın daha önce yapmış olduğu kaydın üzerine müzik, vokaller ve armoniler eklediler.
George Harrison, 1943’te doğdu. 2001’de 58 yaşında öldü.
John Lennon, 1940’ta doğdu. 1980’de 40 yaşında öldü.
Paul McCartney, 1942’de doğdu. Ringo Starr, 1940’ta doğdu. Hepsi Liverpool’da (İngiltere) doğmuştur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı