Biyografi

Bedri Paşa Kimdir Hayatı Eserleri

Bedri Paşa kimdir? Bedri Paşa’nın hayatı ve eserleri

Türk subayı, tiyatro yazarı ve şairi (Simav 1850-İstanbul 1914). Babası subay olduğu için çocukluğu Şam’da geçen Bedri Paşa (asıl adı Hasan Bedrettin’dir), Harbiyeyi bitirip, aynı okulda ders verdi. Abdülaziz’in devrilmesinde rol oynayıp, albaylığa yükseldiyse de, bir süre sonra Abdülhamit de kuşku uyandırdığı için rütbesi geri alındı ve askerlikle ilişiği kesildi. Şam’da öğretmenlik ve dava vekilliği yaparak geçimini sağladı. Meşrutiyet’ten sonra rütbesi geri verilerek mirlivalığa yükseltildi; ardından ferik rütbesiyle İşkodra komutanlığına atandı.
Bedri Paşa, şiirler yazmış ve Gazi Giray’ın bir gazelini tahmisiyle ün yapmışsa da, özellikle oyun yazarlığı açısından önemlidir. Gerek tek başına, gerek, Mehmet Rıfat’la birlikte yazdığı ve çevirdiği oyunlarla ve yine M. Rıfat’la düzenlediği “Temâşâ” adlı tiyatro külliyatıyla, Türk tiyatrosuna önemli katkılarda bulunmuştur.
Başlıca yapıtları: İskat-ı Cenin (1874), İkbâl (uyadama, 1874), Örfe (opera, çeviri, 1874), Madam Larşidük (opera, çeviri, 1876).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı