Biyografi

Bedros Atamyan Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Bedros Atamyan kimdir, hayatı hakkında kısa bilgi.
ATAMYAN (Bedros Heronimos), Türk tiyatro oyuncusu (istanbul 1849-ay.y. 1891). Ankaralı bir ermeni ailedendir. Shakespeare’i oyunları ile Türklere en iyi şekilde tanıttı. Shakespeare’in eserlerini oynamadan önce olayların geçtiği yere gidip o havanın içine girmek için çabaladığı söylenir. Adolp Talasso adlı bir yazar da ondan övgü ile bahseder. Sahne hayatına, şimdiki Konak otelinin yerindeki Sark tiyatrosunda başladı (1863) ve 1868 yılına kadar Ermenice temsiller verdi. Güllü Agop’un Osmanlı tiyatrosuna girdi (1869). Fasulyacıyan trupunda çalıştı. Tiflis’de Otbello, Hamlet ve Kral Lear’i oynadı (1879). Rusya’ya gitti (1883) ve burada 10 yıl turnede kaldı. İstanbul’a dönünce (1888) Yeni tiyatroda Türkçe temsiller verdi. Gırtlak vereminden öldü.
Shakespeare ve Hamlet hakkında ermeni dilinde yazdığı bir eseri Tiflis’de basıldı (1887). Şiirleri de Kafkasya’da ölümünden sonra yayımlandı. Ressamlığı da vardır. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı