Biyografi

Beethoven Hayatı Kısaca

Beethoven hayatı hakkında kısa özet bilgi
Ludwig van Beethoven, klasik müziğin en büyük bestecilerinden biridir. Yaşlandıkça artan sağırlığı yüzünden 40 yaşından sonra kendi müziğini duyamaz hale geldi. 1770’te Bonn’da (Almanya) doğdu. 1827’de 56 yaşında öldü.
Beethoven’in müziği, Brahms, Wagner ve Mendelssohn gibi sonradan gelen besteciler üzerinde büyük bir etki yarattı.
Beethoven, keman ve piyano çalmaya daha 8 yaşındayken başladı. 1792’de bir müzisyen olarak hayatını kazanmak üzere Viyana’ya (Avusturya) gitti. Burada önemli arkadaşlar edindi. Bir piyanist ve hoca olarak kısa sürede oldukça büyük ün kazandı.
Beethoven 1798’de 28 yaşındayken işitme duyusunu kaybetmeye başladı. İlk başta buna alışmakta zorluk çekti. 1802 sonunda işitme kaybı ciddiydi. Önce umutsuzluğa düştü; ama kendini kısa sürede toparladı ve işine her zamankinden daha çok önem verdi. Hayatının son birkaç yılında işitme duyusunu tamamen kaybetmişti ve en iyi müziklerinin bazılarını hiç duymadı.
Beethoven’in bestelerinin çoğunluğu, çağdaşlarından daha güçlü ve dramatikti. Çoğunlukla, barış ve sessizlik içinde talihsizlik ve acının üstesinden gelebilmek için verilen mücadeleden söz eder gibidir. Çok çeşitli türlerdeki besteleri, Fidelio operasını, beş piyano konçertosu, 32 piyano sonatı, 17 yaylılar kuarteti Mass’in  D. ve dokuz senfoni içerir.
Son yaylılar kuarteti ve piyano sonatlarında Beethoven  vizyonunu ifade etmeye çalıştı. Dinleyiciler o tarihlerde bu eserleri anlaşılmaz buldu, ama bugün bunların her biri başyapıt olarak düşünülmektedir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı