Biyografi

Behçet Necatigil Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Behçet Necatigil Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Behçet Necatigil Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Özel kişiliğinde olduğu gibi eserlerinde de daima sessiz ve sakin olan Behçet Necatigil, eserlerinde çoğunlukla mütevazı gündelik yaşantıların renklerini, şekillerini çizdi. Son derece sade bir dille, son derece sade ve süssüz yazdı. İnsanları iç ve dış dünyalarını biraz sembolizme kaçan bir hava içinde bazen gerçekçi bir yazar, bazen da bir psikolog gibi; fakat her zaman gizli bir duygusallıkla dile ve anlatıma getirdi. İlk şiirlerindeki açıklık ve netlik, giderek soyutluğa yöneldi. Aşkı, insan ve tabiat güzelliklerini kendine özgü kapalı bir ruhla anlatmayı tercih etti. Ancak Türkçe’ nin genel şiir atmosferinden ve geleneğinden hemen hiç uzaklaşmadı. Şairlere özgü dağınıklık ve savrukluktan son derece uzak bulunan bu edebiyatçımız, çalışma düzenindeki mükemmellikle de dikkati çeker. Bunun sonucu olarak seçkin şairliğinin yanında çok başarılı bir çevirmen, usta bir tiyatro yazarı, derlemeci, araştırma ve incelemeci kimliğinde de Türk diline ve edebiyatına değerli eserler kazandırdı. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı