Biyografi

Behçet Necatigil Kimdir Hayatı ve Eserleri

Behçet Necatigil kimdir. Behçet Necatigil eserleri kitapları nelerdir. Behçet Necatigil kısaca hayatı biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Behçet Necatigil (1916 -1979)

İstanbul’da doğdu. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Çeşitli liselerde ve İstanbul Eğitim Enstitüsünde öğretmen olarak çalıştı. İstanbul’da öldü.

İlk şiiri, lise öğrencisiyken Varlık dergisinde çıktı. Şiirlerinde, orta hâili kişilerin ev-aile-yakın çevre ilişkileri içinde gerçek ve hayal yaşantılarını ele aldı. Evreni, insan toplumlarını sembolist bir gerçekçilikle işledi. Rahat, gösterişe kaçmayan, sembollere dayanan, şiir geleneklerimizden yararlanan, kendine özgü bir şiir dili vardır.

Behçet Necatigil Eserleri

Şiir: Kapalı Çarşı, Çevre, Evler, Eski Toprak, Arada, Dar Çağ, Yaz Dönemi, Divançe, İki Başına Yürümek, En/Cam, Zebra, Kareler Aklar, Beyler, Söyleriz, Sevgilerde.

Çeviri şiir: Yalnızlık Bir Yağmura Benzer.

Düz yazı: Bile/Yazdı.

Radyo oyunu: Yıldızlara Bakmak, Gece Aşevi, Üç Turunçlar, Pencere.

İnceleme-araştırma. Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü, Edebiyatımızda Eserler Sözlüğü

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı