Nedir

Bekçi Kimdir? Bekçi Kime Denir?

Bekçi; Bir nesneyi veya bir yeri beklemekle ve korumakta görevli olan kimse: Gece bekçisi. Şehir emniyet teşkilatında, gece sokakları dolaşarak vazife gören üniformalı görevli. Gece bekçisi, bekçilik görevini gece gezerek yapan kimse. Koru bekçisi, koruyu bekleyen. Köşk bekçisi, yangını haber vermek için kulelerde bekleyen kimse.  Mahalle bekçisi gece mahallelerde dolaşan ve halkın emniyetini korumakla görevli olan kimse.
Bekçi baba, özellikle bekçiler için kullanılan ünlem.
Çarşı mahalle bekçileri, belediye sınırları içinde, en büyük mülkiye amirinin emrinde, genel zabıtaya yardımcı silahlı bir kuruluş olan çarşı ve mahalle bekçileri teşkilatı mensupları. Bunlar bekçi adayı ve bekçi diye ikiye ayrılır. (772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanunu). Kır bekçileri, köylerde, şehir ve kasabalar dışında görevli olan bekçiler (20 temmuz 1330 tarihli Kır Bekçileri Hakkında kanun, 4081 nolu Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında kanun). 442 Sayılı Köy kanununda sözü edilen ve köy sınırı içinde herkesin ırzını. canını ve malını korumakla yükümlü olan köy korucuları da buraya dahildir.
Osmanlı imparatorluğunda Sancak-ı -Şerif (Osmanlı hükümdarları tarafından Mısır’dan İstanbul’a getirilen ve halen Topkapı sarayında muhafaza edilen Hz. Peygamberin Ukab adındaki bayrağı) hizmet ve muhafazasıyla görevlendirilmiş olan ve bekçibaşı adı verilen görevlinin yanında çalışanlara verilen ad.
Yeniçeri ocağında da on dokuzuncu Ağa bölüğüne verilen ad.
Bekçiyi evvel ve bekçiyi sâni. Saraya ait çeşitli köşklere ve geyik, karaca gibi hayvanlara bakanların ustalarına bekçi-yi evvel, kalfalarına da bekçi-yi sâni denirdi (1826’dan sonra).
Bekçilik Koruyuculuk görevini yapma: Öyleyken, gelişigüzel ele geçmiş birliklerin hürriyeti bekçiliğini Hüseyin Cahit nereden çıkardı (Kemal Tahir). Bekçilik etmek, biri adına gözlemek, beklemek, koruyuculuk etmek: Galiba biri odaya giriyor, ötekiler dışarıda bekçilik ediyor 
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 67

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı