Biyografi

Bekir Sıtkı Erdoğan Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet)

Bekir Sıktı Erdoğan Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Bekir Sıtkı Erdoğan Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa bilgi.
1940 sonrası şairlerinden olduğu halde, çağdaşlarının sanat zevkine ve anlamına katılmadı. İlhamını çok daha önceki Türk şairlerinden alan bir zevkle, şekil ve tarz olarak da hece şairlerine paralel bir biçimde manzumeler yazdı. Bu arada genişş ölçüde halk edebiyatının çeşnisinden de yararlandı. Bütün bunların karması olarak, fakat kendine özgü bir ortam içinde değişik ve sevilen bir sanat havası oluşturdu. Zaman zaman denediği aruz vezninde de başarılı gözüktü. Yurt, millet, askerlik sevgisini —alışılmış didaktik üslubun dışında ve lirizmle bağdaştırarak dile getiren Bekir Sıtkı Erdoğan günümüz haması şiirinin de ustaları arasında yer almaktadır. Bu durumunu, Cumhuriyetin Elli Yılı Marşının ve Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yılı marşının güftelerinin sahibi olmak suretiyle de belgelemiş bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı