Nedir

Benzen Nedir, Özellikleri Nelerdir

Benzen Nedir, Benzen nerede kullanılır, özellikleri nelerdir.

Formülü C6 H6 olan hidrokarbon. Berrak, renksiz suda çözülmeyen yanıcı bir sıvı olan benzenin kaynama noktası 80 °Ctır. Geçmişte havasız ortamlarda kömürün damıtılmasıyla elde edilirken, günümüzde petrol ürünlerinden yapay olarak elde edilmektedir.
İlk kez 1825’te Michael Faraday tarafından elde edilmesine karşın, benzenin yapısı uzun süre aydınlatılamamış, 1865’te Alman kimyacısı Friedrich August Kekule yon Stardonitz, benzenin altıgen oluşturan karbon atomlarından oluştuğunu bunların bazen tek, bazen çift bağla birleştiğini ortaya atmıştır.
Bu basit yapının benzen ve türevlerinin tipik niteliklerine uygun düşmemesi nedeniyle, Alman kimyacısı Johannes Thiele, 1899’da karbon atomları arasındaki bağın bir rezonans sergilemesi gerektiğini savunmuştur: 
Modern kimyada, benzenin altı benzer karbon-karbon bağlantısı olduğu ve her birinin bir çift ve bir tek bağ arasında olduğu, karbon atomlarının, molekül çevresinde bir bulut gibi yerleştikleri düşünülmekte, bu biçim aşağıdaki gibi gösterilmektedir:
Bununla birlikte 1980lerde bazı kimyacılar benzenin bağlı gösterilmesinin pek doğru olmadığını ve Ke-kule’nin modelinin daha akla yakın olduğunu öne sürmüşlerdir.
Benzen kusursuz bir çözücüdür; bununla birlikte, özellikle başka bileşiklerin, temel olarak da stiren, fenol, deterjanlar, anilin ve klorinli bileşiklerin üretiminde kullanılır. İlaç sanayisinde ve plastik üretiminde de kullanılmaktadır. Benzenin solunumla bedene girmesi mukoza zarlarını tahriş eder; şiddetli yorgunluk ve spazmlara, bazen solunum yetmezliği sonucunda ölümlere yol açabilir. Deri yoluyla bedene girmesinin de lösemi, vb. kanserlere yol açtığı görülmüştür

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı