Coğrafya

Berkeley Nerede?

ABD’de kent. Kaliforniya eyaletinin orta-batı kesiminde, San Francisco körfezinin kuzeydoğu kıyısında, yaklaşık 400 m yükseltide yer alan Berkeley’in nüfusu 102 724’tür. Ilıman iklim etkisindeki kentte, yıllık sıcaklık ortalaması 14 °C, yıllık yağış miktarı 550 mm’ dir.
Besin ürünleri ve ilaç fabrikaları, metalürji tesisleri ve kimya sanayisi tesisleri bulunan Berkeley, her şeyden önce, önemli bir öğretim ve kültür merkezidir: Kaliforniya Üniversitesinin ana kampüsü, 7 milyondan çok kitap içeren kütüphane, bir atom araştırmaları merkezi olan Lavvrence Berkeley Laboratuvarı, Armstrong Col-lege, dinbilim okulları, vb.
1820’de İspanya kralının Peralta ailesine verdiği, 1870’te ABD tarafından satın alınan kent, “Ocean View” diye adlandırılmış, 1866’da adı, filozof George Berkeley’in anısına Berkeley’e çevrilmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı