Coğrafya

Bermuda Hakkında Bilgi

Atlas okyanusunda yarı özerk İngiliz sömürgesi 54 km2′ lik bir alana yayılan 300 küçük adadan oluşur.
Adaların en büyüğü Bermuda, 23 km uzunluğundadır ve öbür önemli adalara. Adını gezgin Juan Bermudez’den alan Bermudanın, bütün yıl süren hoş ve ılıman iklimi, olağanüstü güzel yerleri vardır; adanın mercan kökenli olmasından kaynaklanan kırmızı kumsalları çok ünlüdür. Bermuda, bütün bu özellikleriyle önemli bir turizm merkezidir.
Adaların mercan kökenli olmaları nedeniyle yapı gereçlerinin de mercan kökenli olması, evlere ayrı bir renk ve güzellik vermektedir. Yıllık ortalama sıcaklık yaklaşık 21 °C, ortalama yağış 1 450 mm’dir. Adalarda ırmak ya da göl bulunmadığı için, halk, su için yağışlara bağımlıdır: Birkaç otelin deniz suyundan tatlı su elde etme tesisleri vardır; evlerdeyse, çatıya düşen yağmurun bodrumdaki depolara girmesini sağlayan oluk ve borular bulunur. Beyaz nüfusun çoğu İngilizdir; adaların ana dili de İngilizce’dir.
Bermuda ekonomisi, büyük ölçüde turizme bağımlıdır; yakın dönemde hafif sanayisinin geliştirilmesi için çalışmalara girişilmiştir. Balıkçılık ve tarım pek önemli değildir. Başkent Hamilton ve St. George başlıca kentlerdir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı