Biyografi

Besim Ömer Akalın Kısaca Hayatı ve Eserleri

Besim Ömer Akalın kimdir, kısaca hayatı biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Besim Ömer Akalın (1862 – 1940). Hekim. Doğum ve kadın hastalıkları konusunda başarılı çalışmaları olan Besim Ömer Akalın, İstanbul’da doğmuş, 1883 yılında Askeri Tıbbiyeyi bitirerek Paris’e gitmiştir. Burada çeşitli kliniklerde iki yıl süreyle uzmanlık çalışmaları yapmış, yurda dönünce mesleğinin yanı sıra sosyal etkinliklerde de bulunmuştur. Bu arada Verem ile Savaş Cemiyeti’ni ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nu kurmuş, uygulamalı doğum belgesi veren ebe okulları açmıştır. Tıp Fakültesi ile Darülfünunda yöneticilik görevlerinde de bulunan Besim Ömer Akalın, emekli olunca bir süre bilimsel çalışmalarını sürdürmüş, daha sonra da V. ve VI. dönem parlamento üyeliği yapmıştır.
Gerek mesleği ve gerekse halk sağlığı konularında pek çok yazı ve kitap yayınlamış “Nevsali Afiyet” adlı sağlık yıllığını da Türkiye’ de ilk kez hazırlamıştır. Elli dolayında kitabı bulunmaktadır. Kitaplarının bazıları: Sıhhat nümayı izdivaç (1887), Tabib-i Eftal (1898), Hıfz-ı Sıhha (1899), Çocuk Büyütmek (1925), Türk Çocuğu Yaşamalıdır (1936).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı