Nedir

Besin Nedir Kısaca Bilgi

Canlılarda büyüme, sağlık, üreme için gerekli besin maddelerinin alınması. Hayvanlarda yeterli beslenme, açlık, iştah ve susama durumuna bağlı olarak temel besinlerin belirli aralıklarla alınmasına bağlıdır.
Besinler, bedende gerçekleşen kimyasal tepkimeler için gerekli kimyasal enerjinin yanı sıra, bedene destek olan, hücrelerin oluşması ve yenilenmesi için gereken maddeleri de sağlarlar. Hayvanların çoğu, gerekli besin maddelerini beyinde gerçekleşen bir dizi karmaşık tepkimenin etkisiyle, avlanıp su arayarak sağlarlar.
İnsan ve evcil hayvanlar dışında kalan hayvanların besin gereksinmesi konusunda bilgiler çok azdır. Bu gereksinme türlerine göre değişiklik gösterir. Söz gelimi, sıcakkanlı hayvanların, enerji sağlamak için soğukkanlılardan daha çok besine gereksinmesi vardır. Ayrıca, her türde, beslenme gereksinmesi beden büyüklüğüne, kalıtımsal yapıya, hareketliliğe, cinsiyete ve üreme durumuna bağlı olarak da değişebilir. Beslenme rejimi. Canlıların varlıklarını sürdürebilmeleri için çeşitli kimyasal bileşenler içeren besinler almaları gerekir. Sporculara güç kazandırmak için ya da şişmanlık, şeker hastalığı ve kalıtımsal bozukluklar gibi sorunlara karşı da, özel beslenme rejimleri uygulanabilir. Dengeli bir rejimde kişinin aldığı kalori, bedenin gereksinmesine uygun olmalıdır. Beslenme rejiminin önemli bileşenleri proteinler, yağlar, karbonhidratlar, su, vitaminler ve tuzlar ile bazı az bulunan elementlerdir. Bunlar uygun ve dengeli biçimde alınmazlarsa, beslenme bozukluğu hastalıkları ortaya çıkar.
İnsanların beslenme biçimi ve belli besinlere düşkünlük, toplumdan topluma değişir. Söz gelimi İtalyanlar makarnayı çok sever, Fransızlar alkollü içkilere, özellikle de şaraba düşkündür, İngilizler için çay vazgeçilmez bir içecektir, ülkemizde kuru fasulye, pilav, çeşitli çorbalar gibi yiyecekler sofralarda sürekli bulunan besinlerdir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı