Kültür

Besinler Hakkında Bilgi

Besinler: Canlı yaratıkların ve özellikle insanın beslenmesine yarayan maddeler.
İnsan organizması, son derece gelişmiş, pek değişik işleri yapabilecek, yetenekte bir makinedir. Bunun için sağlam bir çatıya (iskelet), bir kumanda, denetim ve koordinasyon düzenine (sinir sistemi) ve bireylere göre az veya çok güçlü bir motora (kaslar) sahiptir. Bu makinenin işlemesi için iki tür yakıt mutlaka gereklidir: oksijen ve besin.
Bütün besinlerde az veya çok miktarlarda şu dört eleman bulunur: su, mineral tuzlar, organik maddeler ve ‘vitaminler.
Su, en çok içeceklerden sağlanırsa da, katı elemanlarda da su vardır: meyvelerde yüzde 85, ekmekte yüzde 40 oranında.
Mineral tuzlar arasında, kalsiyum, potasyum ve sodyum klorür (mutfak tuzu) gibi bazıları her günkü besinlerimizde bol miktarda bulunur. Buna karşılık, bazıları da pek düşük oranlarda karşımıza çıkar: bunlar, oligo-elemanlardır (demir, magnezyum v.b.).
Motorun gerçek yakıtı olan organik maddeler üç çeşittir: şekerler veya karbonhidratlar (glüsitler), yağlar (lipitler) ve protitler (özellikle etlerde bulunur) ve bunlar, azot içerir.
Vitaminler ise, varlığı vücudun büyüyüp gelişmesi ve iyi işlemesi için şart olan kimyasal maddelerdir. Her tür besinde bulunur ama miktarları azdır.
İnsanlar ve hayvanlar besinleri fiziksel ve kimyasal bazı değişikliklere uğradıktan sonra kullanırlar. Bu değişiklikler sindirim borusunda, sindirim sonucunda meydana gelir.
Besinlerin Etkileri
Çeşitli besinlerde başka başka miktarlarda bulunan bu elemanların hepsinin görevi, vücuda, kas enerjisi için, hastalık ve soğuk ile mücadele için gerekli enerjiyi sağlamaktır. Glüsitlerin, lipitlerin ve protitlerin gördüğü bu temel fonksiyon, kalori olarak ölçülür. İnsan vücudunun temel elemanlarım (kan, kemikler, kaslar) oluşturmağa veya onarmağa imkân sağlar. Bunun için çocukların ve ilk-gençlik çağındakilerin büyümesinde besinlerin çok önemli bir yeri vardır.
Modern İnsan İyi Yiyemiyor
Diyetetik, amacı, insanların sağlıklı kalabilmesi için nasıl beslenmesi gerektiğini saptamak olan bir tıp dalıdır. Aslında, her bireyin ihtiyaç duyduğu günlük besin miktarı, yaşına. erkek veya kadın oluşuna, sağlık durumuna, gördüğü işe v.b. göre gerek nitelik, gerek nicelik bakımından değişir. Sözgelimi, bir büro işinde çalışan erişkin birinin günlük su ihtiyacı aşağı yukarı 2,5 litre (içecekler ve katı yiyeceklerden alacaktır) ve kalori ihtiyacı da 2 500 kadardır. Buna karşılık bu kişi yoğun bir beden işi görecekse, günlük ihtiyaçları 10 litre suya ve 4 000 kalorinin üzerine çıkabilir.
Beden uyumunun korunabilmesi için, iyi yemeğe özen göstermelidir. Ancak bu iyi yemek çok yemek değildir. Yemeğin bileşimindeki besinler, organizmanın çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere, gereğince dengelendirilmemişse, ciddî aksaklıkların belirme tehlikesi vardır.
Özellikle çocukluk ve büyüme çağlarında, bazı besleyici elemanların yokluğu (zafiyet) veya beslenmedeki genel yetersizlik, bu aksaklıkları ortaya çıkartabilir: yerel kaynaklan nüfusun tümünün ihtiyaçlarını karşılamağa yetmeyen az gelişmiş ülkelerin çoğunda bu duruma rastlanır. Dünyada, her üç insanın birinden fazlası, açlık veya yetersiz beslenmeden sıkıntı çekmektedir.
Buna karşılık, zengin, ülkelerde yaşayanlar da, çoğu zaman, canlarının istediği gibi ya fazla, ya da kötü yemek yer. Hiç kuşkusuz, akıllıca ve iyi dengelendirilmiş bir yemek rejimi, vücudun doğal çalışmasına ters düştüğü için genellikle tehlikeli olabilecek zayıflatıcı ilaçların kullanılmasından daha iyidir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı