Nedir

Betonarme Yapı Ne Demek? Tarihçesi

Betonarme Eğilme ve çekme kuvvetlerine dayanması için, içine maden kafes konmuş beton. (Demirsiz beton basınca dayanıklı ise de eğilme ve çekme kuvvetlerine karşı dayanıksızdır.)
Çimento sanayinin XIX. yy. başında gelişmesi. istenilen biçimi alan betonun madeni iskeletleri kaplamakta kullanılabilmesi imkanını getirdi. 1849’da betonarme’nin gösterişiz uygulamalarından örnekler vardır. Lambot çimentolu demirden ilk tekneyi yapmıştı. François Coignet ilk yapıları gerçekleştirdi. Bükülme etkisine bırakılan bir kirişteki gerilme öğelerinin görevini madeni iskelete yüklemek fikri Joseph Monier’nin 1877 de aldığı uzmanlık belgesiyle kesinleşti. Basit formüller kullanan François Hennebique büyük betonarme yapılar gerçekleştirdi. (Tevere nehri üzerindeki Risorgimento köprüsü, Vienne üzerindeki Chiatellerault köprüsü, Loire üzerindeki Decize köprüsü.) Daha sonra Considere, Rabut, Mesnager stabilite kurallarını meydana koydular.
İlk kez Auguste Perret, betonarme kullanımından çağdaş mimarlığın ilkelerini çıkardı. Metreküpü 350 veya 400 kg çimento dozlu betonarme çok dayanıklı tek parça yapılar elde edilmesini sağlar. Bu yapılar, özellikle ateşe ve suya dayanıklıdır. Çevresinin normal alkalinitesi (bazlığı) demir ve çelik iskeletlerin aşınmaya karşı korunmasını sağlar. Kolaylıkla hazırlanabilmesi dolayısıyla köprüler, örtü ve ince bölmeler yapılarında betonarme önemli bir yer almıştır. 
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 152

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı