Nedir

Beyan Nedir? Beyan Çeşitleri Nelerdir?

Beyan; Söyleme, açıklama bildirme: Beyan etmek bildirmek, açıklamak: Beyan olunmak, söylenmek. açıklanmak:
Beyanı zaruret, söylenmediği halde söylenmiş sayılan (işaret, susuş veya durum dolayısıyla) fikir, ifade.
Beyan; Bir hukuki durumu veya bir olayın varlığını doğrulama, bildirme: Bilirkişinin beyanı, Doğum (ölüm, evlenme) beyanı. Türk Medeni kanununun 39. ve 41. maddelerine göre, her doğum ve ölüm nüfus memuruna beyan edilir. Yine aynı kanuna göre, evlilik sözleşmesinde, evleneceklerden her biri birbirleriyle evlenmek istediklerini, evlendirmeye memur kişi önünde beyan eder. Gaiplik beyanı, Medeni kanunun 32 maddesi iki halde gaiptir beyanına yön verir: ölüm tehlikesi içinde (gemi kazası, deprem vb. sırasında) gaip olma hali: ikincisi uzun süre haber alınamamaktan doğan gaiplik
İrade beyanı, borçlar hukukunda sözleşme yapan tarafların, birbirlerine karşı ve birbirlerine uygun olarak, hukuki sonuçların doğmasına yönelen iradelerini bildirmeleri. Mal beyanı, icra ve İflas kanunumuzun 74. maddesine göre, borçlunun borcuna yetecek miktardaki mallarının mahiyet ve vasıflarını, her türlü kazanç ve gelirlerin ve yaşayışına göre geçim kaynaklarını ve buna göre borcunu ne şekilde ödeyebileceğini yazı ile veya sözlü olarak icra dairesine bildirmesidir.
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 154

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı