KültürTürk Mutfağı

Beypazarı Dolması

BEYPAZARI DOLMASI (ANKARA/BEYPAZARI)
Derleyen: Hatice GÖKALP Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi: Neriman GÜNDOĞAN, 1956 Beypazarı doğumlu
Beypazarı Dolması Malzemesi: Kıyma, soğan, kuyruk yağı, maydanoz, dereotu, pirinç, limon ve arzuya göre katılan baharatlar.
Beypazarı Dolması Yapılışı: Yukarıda sıralanan malzemelerle dolmanın içi hazırlanır. Yaprağa sarılır. Beypazarı dolması yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ise; ince ve gevşek sarılması veya üzerine pişerken de sıvı yağ dökülmesidir. Beypazarı yemeklerinin orta direği olan Beypazarı dolmasının lezzetinin sırrı parmak kalınlığında, damarsız ve ince kara üzüm yapraklarıyla sarılan özel dolma içinde gizlidir.Mustafa Cankara yazdığı halk şiirinde Beypazarı dolmasını överek onun Beypazarı için imgeselliğini vurgular:
Bir çilingir sofrasında
Üç diş acılı mumbar yanında
Bir sahanda incecik dolmalar
Ayaş?tan bi daha geri dönmeyeyim gali diye
Dolmanın suyunu da başına diktin mi?
Misafirperverliği, yöresel konuşma özellikleri, evleri, sokakları, yöresel yemekleri ile Beypazarı dışarıdan gelen herkesin dikkatini çekmektedir. Yöresel yemek yapan tüm restoran ve lokantalarında Beypazarı dolmasına rastlamak mümkündür. Ayrıca yörede gerçekleştirilen festivallerle, yarışmalarla da yerli ve yabancı turiste tanıtılmakta böylece yayılma alanı her geçen yıl genişlemektedir.

Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir Web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı