Nedir

Beypazarı Güveci

BEYPAZARI GÜVECİ (ANKARA /BEYPAZARI)
Derleyen: Dinçer APAYDIN Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi: Adil DEĞİRMENCİOĞLU
Yemeğin yapılışı ve malzemeler: Bir buçuk kilogram domates, bir kilo patlıcan, bir kilo taze bamya, yarım kilo kuru soğan, yarım kilo sarımsak, dörtyüz gram sivri biber, üç kilo kuzu veya dana eti.
Yapılış şu şekildedir: Sebzeler ayıklanır doğranır. Domates hariç güvece konulur. Üzerine etler dizilir. Etin üzerine domatesler kuruş kuruş doğranarak döşenir. İki çorba kaşığı tuz, iki su bardağı su boca edilerek güvecin ağzı kapatılıp fırında pişene kadar fırında bekletilir. Taş ocaklar(fırın) iki katlı olup odun ateşi ile ısıtılmaktadır. Alt tarafta odun yakılmakta üst taraftaki taşın sıcaklığıyla güveç pişirilmektedir.
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı