Biyografi

Beyruni Kimdir? Beyruni Kısaca Hayatı Eserleri

Türk bilgini (Batı Harizm 973-Gazne 1051 ya da 1052). İbni Sina ve Abdüssamed Bin Samet el-Hakim’den ders alan Beyruni (ya da Biruni; tam adı Ebu Beyhan Muhammet Bin el-Beyruni’dir), Gazneli Mahmut Hindistan’ı alınca Hindistan’a giderek Sanskritçe öğrendi. Astronomi, fizik, matematik, doğa bilimleri, coğrafya alanında çalışmalar yapıp (ama gerçek başarısını geometri ve trigonometride gösterdi), astronomi aygıtları üstünde çalıştı. Deneysel fizik ve tıpla uğraşıp, kendi yaptığı aygıtlarla madenlerin özgül ağırlığını çok yaklaşık olarak hesapladı.
UNESCO’nun desteğiyle 1000. doğum yıl dönümü dünyanın her yanında törenlerle kutlanan Beyruni için, Türkiye’de de 23 Kasım 1973’te, Türk Tarih Kurumu bir tören düzenlemiş ve Beyruni’ye Armağan adlı bir kitap ile bir anı pulu çıkarmıştır.
Beyruni Eserleri Kitapları
Başlıca yapıtları: El-Asâr-ül-Bâkiye ani’l-Kurûn-il-Hâliye (Hareketsiz Yüzyıllardan Kalan Yapıtlar), Tahki-ku mâ li’l-Hind (Hindistan Tarihi), Kitâbu İstihrâc-ül-Etvar fYd-Daire bi Kavs-il-hatt-il Münhani-il-Vaki Fiha (Dairedeki Kirişleri Dairenin Çember Parçasının Kavsi Hesabıyla Çıkarma Kitabı), Eİ-Kanun-üi-Mes’udi fil Hey-eti ve’n-Nücüm (Mesudi’nin Astronomi ve Nü-cum Üstüne Yasaları), Kitâb-ül-Tefkîm fi EvâiliSınaat-it-Tencim (Nücum Bilimine Giriş), Tehdid-ü N i hayât ül-Amâkin fi-Tashih’i Mesafe-il-Mesâkin (Meskenlerin Arasındaki Uzaklığı Düzeltmek için Uzamların Sonunu Sınırlama), vb.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı