Coğrafya

Beyşehir Gölünün Özellikleri Nelerdir

Akdeniz Bölgesinde göl. Göller yöresinde, 1 110 m yükseltide yer alan, Van gölü ve Tuz gölünden sonra Türkiye’nin üçüncü büyük gölü, Keban baraj gölünden sonra da ikinci büyük tatlı su gölü olan Beyşehir gölü (656 km2), kuzeybatı-güneybatı doğrultusunda 45 km boyunca uzanır; genişliği kuzey ve orta kesimlerinde 13-15 km, güney kesiminde 25 km’dir; derinliği, batı kesiminde 70 m’yi bulursa da, çoğunlukla 20 m’yi aşmaz.
Doğal bir çukurlukta suların birikmesiyle oluşmuş gölün çevresi, kalkerli topraklarla kaplıdır. Sularının fazlasını güney kıyısından çıkan Çarşamba suyuyla (gölden çıktığı yerde bir regülatör yapılmıştır ve sulamada yararlanılır) boşaltan, batı kıyıları yakınında toplanmış 20’ye yakın ada (Mada, İğdeli, Orta, Aygır, Hacıalüf, vb. adaları) bulunan Beyşehir gölünün, suları ilkbaharda yağışlarla ve karların erimesiyle yükselir; sonbaharda en düşük düzeye iner. Çeşitli göçmen kuşların (martı, pelikan, karabatak, balıkçıl, vb.) kıyılarında ve adalarda kuluçkaya yattıkları, kuzey kıyılarındaki sedir ormanlarının Kızıldağ Ulusal Parkı’nda (550 hektar) korumaya alındığı gölün güneydoğu kıyısında, Beyşehir ilçe merkezi yer alır. Güney kıyısını Konya-Antalya kara yolu, doğu kıyısını da Konya-Isparta-İzmir karayolu izler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı