Bilgi Dünyası

Beyzbol Nasıl Oynanır? Kaç Kişi İle Oynanır?

Beyzbol nasıl oynanır, Beyzbol kaç kişi ile oynanır, oyunun kuralları nelerdir. Önemli Beyzbol sporcuları kimlerdir, 
Beyzbol, ABD’nin ulusal yaz sporudur. Kaynağı, 1700’lerde koloniciler tarafından getirilen rounders adlı eski İngiliz oyunudur.
Beyzbolda her takım, dokuz kişiden oluşur. Bir takımın atıcısı top fırlatır, diğer takımın oyuncusu (vurucu), top yeniden ilk fırlatan takımın eline geçinceye kadar kazıkları aşabilmek için, topu mümkün olduğu kadar uzağa göndermeye çalışır. Birbirini izleyen atıcıların yaptıkları tur sayısı, oyunu kazanan takımı belirler.
Vuruş sıralaması, üç oyuncu da oyun dışı olduğunda son bulur. Vuruşcular üç atış kaçırdıklarında (kendi sahasında vurulabilir bir yükseltiyi geçtiğinde; tutucu topu yakaladığında ya da tutucu topa dokunmadan önce ilk noktaya ulaşmayı başaramadıklarında) oyundan çıkarlar.

Babe Ruth, 1920lerde New York Yankileri için yaptığı büyük vuruşlarla bir efsaneye dönüşen en ünlü beyzbol ismidir.
Beyzbol sezonunun en önemli olayı 1903’ten beri her yıl düzenlen dünya kupasıdır. ABD’de, ulusal ve Amerika liglerinde birinci olan takımlar yedi maçlık play-of karşılaşması yaparlar.
Beyzbolun önemli bir spor dalı olduğu diğer ülkeler Avustralya, Hollanda, Güney Afrika, Japonya ve birçok Latin Amerika ülkesidir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı