Nedir

Bezirgan Nedir, Ne Demek, Tarihi

Bezirgan Nedir, Ne Demek, Anlamları
Tüccar, esnaf: Ulu bezirganım kumaş satarım, Gökyüzünde uçan kuşu tutarım (Pir Sultan Abdal).
Boynuna asılı bir tablada, iğne, iplik, makara vb. satan seyyar esnaf. Alışverişte çok kâr peşinde koşan kimse: Benim gibi fıkara bir imamla, mahalleliler ilmühaber için bezirgan gibi pazarlık ediyor (H.E. Adıvar).
Yahudilere verilen ad.
Ayak bezirganı, eşya gezdirip satan bohçacı, seyyar satıcı.
Orta çağda ve daha sonraki devirlerde, Özelikle doğu ülkelerinde ticaret yapan bezirganlar, malları kervanlarla götürürlerdi. Büyük iş gören zengin tüccarlara bezirganbaşı denirdi. Beylerin, paşaların ve hükümdarların bezirganları vardı.
Türk halk masallarına konu olan bezirganlar çeşitli din ve kavimlerden olurdu. Aşık Garip ve Bey Böyrek gibi hikayelerde, yurtlarından haber alamayan kimselere haber getirip götüren bezirganlar vardır. Köroğlu hikayelerinde ise bunlar başka karakterdedir: Köroğlu yoldan geçen kervanları haraca bağlar. Bazı bezirganlar buna boyun eğer, bazıları karşı gelir ve kahramanlık gösterirler.
Ermeni Bezirgan. Mamaş Bezirgan, Zor Bezirgan bunlardandır.
Bezirganbaşı Oyunu: Çocuk oyunu. Oyunun sözler”. bezirganların, Orta çağda, şehirlere girerken bir kapı hakkı ödemelerinden ileri gelir; Aç kapıyı bezirgânbaşı, kapı Hakkı ne verirsin vb. (Bknz) Bezirganbaşı oyunu
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 169

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı