Sağlık

Bezlerin Görevleri Nelerdir?

Bezlerin Görevleri Nelerdir? Bezler ne işe yarar, özellikleri nelerdir. İnsan Vücudundaki bezlerin görevi ve yapısı hakkında bilgi.
Bezler vücudun ihtiyaç duyduğu ter ve salya gibi kimyasalları üreten özel organlardır. Bazıları önemli yaşam işlevlerini kontrol eden hormon adındaki kimyasalları üretir.
Bezlerin ürettiği kimyasallara salgı denir. Derideki ter bezleri ter, ağızdaki tükürük bezleri salya üretir. Midedeki ve mide duvarındaki bezler, yemekleri parçalayan sindirim enzimlerini üretir.
Hormonlar
Hormonlar, bezlerde yapılır ve depolanır; vücutta taşınmak üzere bezlerden sevk edilir. İnsanlarda değişik türde hormonlar bulunur.
Hormonlar işlerini düzgün yapmadığında hastalıklara neden olabilir. Diabet hastalığında pankreas yeterli miktarda insülin salgılamadığı için kandaki şeker miktarı artar. Hastalık tedavi edilmediğinde hastalar kendilerini yorgun hissederler.
Hormonlar, ayrıca hayvanlardaki önemli işlevleri de kontrol eder. Mesela böcekler ve yengeçlerin hormonları, kabuk değiştirme sürecini kontrol eder. Bitkilerde ise hormonlar, büyüme ve çiçek açma işlevlerini yönetir.
Erkek çocukların ergenlik döneminde testisler seslerinin kalınlaşmasına, sakallarının çıkmasına ve üreme organlarının büyümesine neden olan testosteron adlı bir hormon salgılamaya başlar.
Balgam bezleri büyüme, üreme, süt yapma görevleri olan ve diğer hormonları kontrol eden hormonlar üretir.
Tiroit bezleri; tiroksin adı verilen ve belirli vücut fonksiyonlarını artıran hormonu üretir.
Pankreas, insülin hormonu üretir ve bu hormon vücuttaki şekeri alır.
Kadınlarda yumurtalıklar, adet dönemi ve yumurta üretimini kontrol eden üreme hormonlarını üretir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı