Tarih

Bhiller Kimdir? Özellikleri Nelerdir?

Hindistan’ın batı ve orta kesimlerinde yaşayan yarı göçebe halk. Toplam nüfusları 2 milyonu aşan, kültürleri farklı kabileler halinde yaşayan Bhiller, tarih boyunca, Racputların, Türk-Moğol İmparatorluğumun ve İngiltere’nin yöneticileriyle genellikle sorunsuz yaşamışlardır. Ülkeye yerleşen beyaz sömürgecilere karşı başlattıkları birkaç ayaklanma, başarısızlıkla sonuçlanmıştır.
Bhillerin kültürleri, çevrelerindeki toplulukların kültürlerinden büyük ölçüde etkilenmiştir. Kabileler, kast sisteminden farksız bir sisteme göre sınıflara ayrılmıştır. Atalara ve doğa güçlerine tapmaya dayanan dinleri de, hindu dininden pek çok öğe almıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı