Genel KültürZiraat-Tarım

Biçerdöver Nedir? Nasıl Çalışır?

Ekini hem biçen, hem de harmanını yapan büyük makinelere biçerdöver denir. Bu makineler benzin motoru ile çalışırlar, tarlada bir baştan bir başa giderken ekini keserler, harman makinesine gönderirler. Ekinin sapları burada tanelerinden ayrılır. Taneler makinenin özel deposunda ya biriktirilir veya kendiliğinden çuvallara doldurulur. Depo dolunca, gene kendiliğinden bir başka yere de boşaltılabilir.

Ekini biçen, biçilen ekinin sapını tanesinden ayıran makineye ilk defa I828’de Michigan eyaletinde izin verilmiştir. Fakat ilk işe yarar biçerdöver makinesinin 1836’da gene Amerika’nın Michigan eyaletinde yapıldığı sanılmaktadır. Bu makine 1843 yılına kadar günde 10 hektar ekinin hasat ve harmanını yapabilecek kadar geliştirilmîşse de karşılaşılan birçok zorluklar yüzünden makine pek kullanışlı değildi.

Zamanla daha kullanışlı biçerdöver makineleri yapıldı. Bu makinelerin bir tanesi 10,5 m. boyunda, 15 ton ağırlığındaydı, çekilmesi için 30-40 ata ihtiyaç vardı. Buhar makinelerinin biçerdöverlere uygulanmasıyla kendi kendine yürüyen, çalışan makineler yapıldı. Bunlar ancak sipariş üzerine yapılan makinelerdi. İlk fabrika yapısı biçerdöğer 1880’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Koliforniya eyaletinde yapıldı. Bu tarihten sonra da önemli gelişmeler gösterdi. Türkiye’de ilk biçerdöğer makinesi 1923’te Adana‘da kullanılmıştır.

Kaynak Hayat Ansiklopedisi 2 Cilt Sayfa 592

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir