HalkbilimiEl Sanatları

Biçki Nedir? Biçki Nasıl Yapılır?

Biçki; Dikişe hazırlamak üzere kumaş kesimi: Biçki dersi almak. Biçki yapmak, dikilecek kumaşı belli bir ölçüye ve modele göre kesmek. Biçki dikiş, terzilik, dikiş dikme.

Bir giyim eşyasının biçkide çeşitli evreleri vardır: giyecek olan kimsenin ölçülerinin alınması; seçilen model üzerinden bilinen bir usule göre patron veya kalıp çıkarılması; patrona göre kumaşın kesilmesi. Biçki malzemesi olarak, bir masa , taksimatlı cetvel, patron ruleti, gönye, mezura, özel patron kağıdı ve patronluk muslin, phormium kâğıdı, biçki sabunu ve kalem kullanılır.

Kadın eşyasında korsaj (kısa) ölçüsü alınırken. omuzdan, bele kadar ön uzunluğu; enseden arka ortaya kadar, arka uzunluğu. bir omuz başından öbürüne kadar arka genişliği tespit edilir. Göğüs çevresi bol olarak, bel çevresi ve kalça çevresi (belin 15 cm aşağısından) alınır. Kol uzunluğu omuzdan dirseğe ve dirsek bükülerek tekrar omuzdan bileğe kadar ölçülür. Etekler için bel çevresi ve kalça çevresi ölçüleri alınır. Ek olarak alınan ölçüler, koltuk oyuntusu çevresi ve kol çevresi içindir.

Patron yapılması üç şekilde olur: moda dergilerinde hazırlanan patrondan kopya etmek, patronluk muslin veya kağıt üzerine patronu naklederek çizmek; terzi tarafından, bir manken üzerinde mulaj patronu hazırlamak. Patron, fazla kısa, uzun veya genişse düzeltilir. Çizilen patronlarda, düşey çizgiler muslin eninin kenarları doğrultusuna. yatay çizgiler ise dikey doğrultuya rastlar.

Patron için phormium kâğıdı kullanılır, bu kağıda çizilen patron resmi. muslin veya amerikan üzerine tespit edilir. Korsaj, etek ve kolların patronu, aynı doğrultuda birbiri üzerine konulan iki kat muslin üzerine çizilir. Biçk’yi kolaylaştıran mulaj için, tarlatan, amerikan veya ipek kağıdı kullanılır. Hazırlanan patronlar, kumaşın kesiminden önce düzeltilir. Kumaş parçasının teni, yüzü ve bir doğrultusu olup olmadığı tespit edilir. Bir kostümün parçaları, yüz yüze katlanarak çift olarak kesilir. Kat çizgisi kenarın doğrultusunda yapılır. Dallı veya üstlü aklı motiflerle süslü kumaşlarda, motiflerin yukarıya doğru gelmesine dikkat edilir. Patron çizildikten sonra dikiş için daima belirli mesafe bırakılır. Kumaşı keserken, makasın yuvarlak ucu kumaşın altında, sivri ucu ise üstünde bulunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir