Biyografi

Bilal Habeşi Hayatı Kısaca

Bilal Habeşi İslam dininin ilk müezzinidir.
Bilal Habeşi Habeş asıllıdır. Mekke’de bir ailenin kölesiydi. İslamlığı ilk kabul edenlerden olduğu için çok eziyet gördü. Müslüman olduktan sonra Ebu Bekir tarafından satın alınarak azat edildi. Hz. Peygamber ile Medine’ye hicret etti. Namazlardan önce ezan okunmaya başlanınca Hz. Peygamber’in müezzini oldu. Hz. Muhammed’in bütün savaşlarına katıldı.
Mekke alındığı zaman Kabe’nin damında ilk ezanı okudu. Seferlerde erzak temini görevi yaptığı söylenir. Hz. Ömer zamanında Ebu Ubeyde’nin yanında Suriye seferine katıldı. Bu sefer sırasında öldü. Söylentilere göre Şam’da veya Halep’te gömülüdür. 
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 186

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı