Bilgi Dünyası

Bilardo Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

Bilardo nasıl oynanır, Bilardo oyunun kuralları nelerdir?

Burada söz ettiğimiz bilardo oyunu, snooker (İngiliz bilardosu) ve pool (Amerikan bilardosu) icat edilmeden önce, İngiltere’de erkeklerin oynadığı klasik 3-top bilardodur. İşte kurallar.
İki veya daha fazla kişiyle oynanabilir. Bilardo masası, snooker masası ile aynıdır ve sadece üç topunuz vardır.
Topların ikisi beyazdır. Birinin üzerinde küçük siyah bir nokta vardır, diğeri ise tamamen beyazdır. Oyunculardan biri, beyaz topu vuruş topu olarak kullanır, diğer oyuncu ise sadece noktalı beyaz topu kullanır. Üçüncü top ise kırmızıdır.
Başlangıç Pozisyonu
Oyunun başında, kırmızı top, “D”den en uzak mesafeye konur (masadaki siyah noktaya “spot” denir). İlk oyuncu “D” içinden vuruşu yapar, ikinci oyuncu ilk vuruşunu yapana kadar, ikinci beyaz top masanın dışında kalır.
Skor
Oyuncular şu şekilde sayı yaparlar:
[1] Rakibin vuruş topuna değdirmek, iki puandır. Sonra o top, sıra diğer oyuncuya geçene dek masa dışında kalır (daha yüksek skor elde etmek isterseniz, masada da bırakabilirsiniz).
[2] Vuruş topunuzu bir başka topa çarptırabilirsiniz, böylece vuruş topunuz ceptedir. Kırmızıya çarptırdığınızda, üç puan, diğer beyaz topa çarptırdığınızda, iki puan kazanırsınız.
[3] Kanon. Vuruş topunuza vurursunuz, o kırmızıya çarpar ve kırmızı diğer beyaza vurur (ya da siz önce beyaza çarptırırsınız, o gidip kırmızıya çarpar), iki puan değerindedir.
[4] Kırmızı topa çarptırmak üç puandır.
Aynı vuruş içinde, bir kombinasyon elde ederseniz (örneğin bir kanon ve diğer tek bir top) hepsini toplayın. Bir oyuncu, skor yapamayana kadar devam eder.
Kırmızıya vurulduğunda, kırmızı spota geri döner. Eğer orası doluysa, piramit noktasına gider; piramit noktası doluysa, merkez noktaya gider.
Her faul vuruşu, rakibinizin hanesine yazılan iki puandır. Faul vuruşu yaptığınızda, sıranız geçer ve siz o sırada aldığınız tüm puanları kaybedersiniz. Faulden sonra diğer oyuncu topları olduğu yerde bırakabilir, kırmızı spota taşıyabilir, sizin topunuzu merkez spota koyabilir ya da kendi beyaz topunu, “D” noktasından başlatabilir.
Yüksek-skor taktikleri
İki topu, bir cebin yakınlarına getirebilirseniz, o zaman sayısız kanon yapabilirsiniz.
En ideali, iki topu ceplere sıkıştırmaktır, böylece sürekli kanon yapabilirsiniz (ama bir kerede yetmişten fazla kanon yapamazsınız). Ve kanon yapılmayan vuruşlar, on beşle sınırlıdır.
Oyunun sanatı, topları ceplere yaklaştırmak ya da iyi açılar yakalamaktır. Açılar çok önemlidir. Toplara çok sert vurmak yerine, çoğu zaman dikkatli atışlar yapmak gerekir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı