Nedir

Bileşik Nedir Kısaca

Bileşik; İki ya da daha çok elementin kimyasal bağlarla birleştiği maddeleri belirten kimya terimi
Bileşikler, kromatografi gibi fiziksel ya da mekanik ayırma teknikleriyle değil, kimyasal tepkimeyle oluşturulabilir ya da ayrıştırılabılırler. Bir bileşiğin en küçük parçasına molekül denir..
Bir molekül bir bileşik olmayabilir; ama bazen aynı elementin atomlarından oluşabilir. Bir su molekülü (H2,0) bir bileşiktir; bir oksijen (02) gazı bileşik değildir.
Bileşiğin öğeleri, yani bileşenleri oluşturdukları bileşikte, tepkimeden önce taşıdıkları özelliklerini yitirirler. Söz gelimi, çok tepkin bir madde olan sodyum (Na) ile zehirli bir gaz olan klor(CI) birleşerek, billur yapılı sofra tuzunu (NaCI) oluştururlar.
Bileşiklerdeki elementler her zaman belirli oranlarda bulunurlar. Söz gelimi bir su molekülü (H2,0), her zaman iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşur. Bir hidrojen peroksit (H202) molekülü de, her zaman, iki oksijen ve iki hidrojen atomundan oluşur. Bunun tersine, bir karışımda maddeler farklı oranlarda bulunabilirler ve her madde kendi özelliklerini korur. Bir karışımın oluşması ya da öğelerine ayrılması için kimyasal tepkime gerekmez. Hava, buzlu çay, çimento, vb. karışımlara örnek gösterilebilir.
Canlı organizmalardaki kimyasal bileşikleri oluşturma ve ayrıştırma olayı, “metabolizma” diye adlandırılır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı