Kitap Özetleri

Bilgesu Erenus Ortak Oyunu Hakkında Bilgi

Ortak Bilgesu Erenus’un oyunu (1976) Ortak oyunu hakkında bilgi. Ortak oyunu içeriği, konusu, oyun hakkında kısaca bilgi.

Dostlar Tiyatrosunca oynanmış, basılmamış oyunda Tirbuşon Sadık, koskoca bir hanın kapısında seyyar satıcıdır; bütün varlığı el arabası, tapulu gecekondusu ve sevdikleridir: Karısı, üç çocuğu, gelini, gelinin babası, yüreğinin kapı önüne koymaya el vermeyip evinde barındırdığı diğerleri, handaki sekreter, sokaktaki satıcılar. Hattâ o koskoca handaki Holding’in sahibini bile seven, yüreği bunca büyük ama kesesi küçük Tirbuşon Sadık, geliriyle giderini denkleştiremeyince, son bir umutla, Holding’in “halka açılma” çağrısına katılır, “ortak” olur ve elindekileri yitirmeye başlar: sırayla parasını, el arabasını, evini ve sevdiklerini. Kimini toprağa, kimini dama, kimini de ihanete. Tirbuşon Sadik, yanlışı burgulamıştır. Yanılgı, gerçek ortaklarını seçmesini ve yeni bir yaşamı getirir. (Zeynep Oral’ın değerlendirmesinden, Milliyet gazetesi, 23 Ocak 1976)
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı